Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oběť - Arnaldur Indriđason

obet.jpgRohypnol - Narkomany bývá užíván nejvíce jako doplňková droga, např. při užití heroinu k prohloubení jeho účinku, ale také při odbourávání nadměrné intoxikace pervitinem nebo při doznívání jeho účinků . Užívání rohypnolu je v mnoha státech zakázáno, v USA a Kanadě od roku 1996, v ČR není vyráběn a distribuován od roku 2006.

______________________________

  Arnaldur Indriđason – islandský autor seznamující čtenáře se svou další severskou krimi. Dílo s názvem Oběť vychází v českém překladu pod nakladatelstvím Moba na jaře roku 2012.

  Indriđason nás zavádí do Reykjavíku, hlavního města Islandu, kde i on sám žije a píše na volné noze.

  Nikdy jsem nebyla přívržencem krimi knih, přesto se ve mně něco zlomilo a vyhledávám je víc a víc. A nyní je tu tato kniha, kterou si mohu přečíst a něco o ní napsat.

  Po několika stránkách je Vám díky islandským jménům a názvům dodán pocit, že se ocitáte opravdu na Islandu. Jména postav jsou proto naprosto typická – Bringildur, Erlendur, Uhnuta. Až tuto nesnáz překonáte a nenecháte se zmást podobnosti jmen, získáte přehled a budete jakžtakž vědět, o kom se mluví. Můžete se připravit na několik desítek jmen, které v příběhu zazní a které Vám opráší paměť.

  První půlka bude možná pro čtenáře náročnější. Je potřeba si zvyknout na styl psaní a delší souvětí. Avšak po několika stránkách dojde k obratu. Díky vyšetřovacím postupům je děj opřen o dialogy, které všemu dodají ten správný spád. Autor se v díle taktéž vyžívá v popisných pasážích, které zde najdeme ve rozumné míře.

  Děj knihy se zaměřuje na vyšetřování nemilosrdné vraždy spojené se znásilněním ženy. Aby byl čtenář správně nasměrován, tak mu autor v první kapitole nastiňuje chvíli před vraždou. Mladý muž, který si vyhlídne v baru osamělou ženu, přidá jí do pití omamnou látku a odvádí si ji pryč.

  V následující kapitole se seznamujeme s týmem vyšetřovatelů, který nachází v bytě v Reykjavíku muže s podříznutým hrdlem a s Rohypnolem jak v sobě tak u sebe. Elínborg, hlavní vyšetřovatel, sympatická žena a matka tří dětí, která nade vše miluje svoji rodinu, asijskou kuchyni a svoji práci. Dalším vyšetřovatelem se stává Sigurdur Óli, kterému není v příběhu věnováno moc řádků, přesto se tu a tam mihne a stihne vás opříst pocitem, že se jedná o výbušného muže, který chce mít vše ihned vyřešené. Vše tedy zůstává převážně v rukou ženské části týmu. Vyšetřování je tak obohaceno o ženský šestý smysl, taktiku a selský rozum. Abychom nebyly v neustálém napětí, tak je vše proloženo soukromým životem Elínborg. Její kuchařský um dodává knize vůni tandoori. V pasážích, kde jsou pochvalně popisovány výborná jídla se Vám možná stejně jako mě dostane myšlenky jít si něco dobrého uvařit. Ale vraťme se k příběhu.

  Spolu s Elínborg zjišťujeme informace o zavražděném – Runólfurovi. Mladý muž, rozdvojená osobnost znásilňující ženy pomocí Rohypnolu, který se nedá sehnat jinak než na lékařský předpis. Na první pohled normální chlapík pracující jako technik. Nikdo s ním nemá problém. Možná trochu víc vtíravý, ale jinak nic zásadního. Příběh se rozlétá do všech stran a začíná se objevovat čím dál víc případů znásilněných žen. Nikdo s tím nechce mít co dočinění, každý chrání sám sebe. Elínborg se snaží najít sebemenší skulinku v případu, která by ji dala vodítko k vyřešení a osvobození všech potupených žen. A náhle padne přiznání. Přesto něco nesedí. Díky všední maličkosti je najednou vše jinak. Návštěva té správné osoby a vše zapadá. Jeden případ z několika je uzavřen, ostatní zůstávají otevřeny a čtenářům tak dodávají otevřený prostor k vlastní fantazii a vlastním závěrům.

  Téma znásilnění ať už v jakékoliv formě se začíná objevovat na pultech čím dál víc. Co bylo tabu, to nyní vyplouvá na povrch a alespoň díky knihám dodává lidem větší míru obezřetnosti a obohacuje je o potřebné informace.

  Příběh ze severu, kde se nic neponechává náhodě. Příběh, který bych mohla přirovnat k dílům Johana Theorina. Máte-li rádi ženy jako vyšetřovatele, kulinářské umění a chladný sever, určitě si najděte čas na Oběť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Perfektní recenze

(Veronika, 23. 4. 2012 19:20)

Re: Perfektní recenze

(Safienka, 23. 4. 2012 19:22)

Díky :-)

 

 

Mail listArchiv

Kalendář
<< únor >>
<< 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Statistiky

Online: 1
Celkem: 188442
Měsíc: 1248
Den: 44