Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pět jazyků lásky - Gary Chapman

"Skutečná láska nespočívá v tom, že budete mít všechno, co chcete, ale že budete dělat dobré věci pro toho, koho milujete. Ve skutečnosti to ale zároveň funguje tak, že když jsme sami kladně přijímáni, máme mnohem větší motivaci toto jednání opětovat a vycházet partnerovi vstříc."

pet-jazyku-lasky-gary-chapman---w-220-h-null.jpg  Americký pastor, řečník a spisovatel nás v knize seznamuje s "komplikací" vztahů mezi lidmi. Týká se nejen vztahů v párech, ale i vztahů rodičů k dětem. Dle mého úsudku by tato kniha neměla chybět v žádné domácnosti, kde se potýkají s jakýmkoliv nedorozuměním a nepochopením vyvolávající neshody a jiné útrapy.
  Ke knížce jsem se dostala na semináři Petra Velechovského. Musím říct, že kdyby o ní Petr nemluvil tak zasvěceně, tak bych si jí do rukou nevzala. Ale tato tématika mě zaujala, a tak jsem se rozhodla, že ji zařadím do své knihovničky. A vůbec toho nelituji.
  To, co autor v díle popisuje, ten návod, jak docílit spokojeného vztahu, by si lidé ani nemuseli číst a mohli by to dělat naprosto automaticky. Museli by ale začít naslouchat řeči svého partnera či dítěte a sledovat co a jak dělají. Již mám sama vyzkoušeno, že to, co dělá druhý, chce, aby bylo činěno jemu.  Stačí se jen zastavit a zaposlouchat a nebo si přečíst tuto knihu:-)
Kniha je psána velice čtivě v podobě příběhů Garyho klientů, kteří za ním přišli buď na seminář a nebo do manželské poradny.
  Na začátku se autor zaměřuje na tématiku zamilovanosti, která je pro každého určitě velice známá. S tím, že k ní každý přistupuje úplně jinak. To, že zamilovanost podlého naším přáním a tužbám a je tu naráz, najednou, bez zeptání, tak nám dodává dojem toho, že ten druhý je pro nás naprosto ideální, v lepším slovasmyslu životní partner. Důležité je si uvědomit, že zamilovanost se časem vytrácí a zbývá nám tu vztah, který je potřeba budovat. A není to lehká práce:-)
  Pokud chce být člověk šťastný, tak potřebuje naplňovat svoji citovou nádrž. K tomu, aby mu byla naplněna, je důležité, aby znal naplňovač návod k naplnění. Tzn. aby znal jazyk, či potřeby toho druhého. Dle autora této knihy a jak už to i z názvu vyplývá, existuje 5 základních jazyků lásky, které se samozřejmě ještě rozdělují na několik podjazyků. Ale pro začátek by bylo dobré, aby se člověk naučil alespoň ten základní jazyk. A opravdu to funguje.
  Každý jazyk je popisován právě díky příběhům manželských či svobodobných párů. Na konci je část věnovaná dětem. A samozřejmě i návod jak zjistit Váš primární jazyk lásky. Neboť než začnete zkoumat a posuzovat druhé, měli byste stoprocentně znát sebe.
  Pro ty, kteří vůbec netuší, která bije, bych ráda udělala určitý souhrn zmíněných jazyků a pak bude pouze na Vás, zdali se o tuto tématiku budete chtít zajímat dál a nebo to necháte tak, jak to je.
 


První jazyk lásky: Slova ujištění (obsahující slova povzbuzení, laskavá slova, pokorná slova)
 

"Pokud mezi námi má vzniknout důvěrný vztah, potřebujeme znát naše vzájemné touhy a přání. Jestliže toužíme po lásce, potřebujeme znát touhy a přání našeho partnera."



Druhý jazyk lásky: Pozornost (obsahující blízkost, vzájemné naslouchání)
 

"Nejvýznamnějším aspektem pozornosti je blízkost. Nikoliv však ve smyslu fyzické blízkosti, ale blízkosti vyplývající ze schopnosti soustředit se plně jeden na druhého."
 

Třetí jazyk lásky: Přijímání darů (obsahující hmotné dary, darování sebe sama)


"Vaše fyzická přítomnost v čase krize je největším darem, který můžete partnerovi dát, jestliže je jeho primárním jazykem přijímání darů."
 


Čtvrtý jazyk lásky: Skutky služby (obsahující veškerou činnost v podobě oprav, domácích prací atd.)


"To, co jsme pro sebe ochotni dělat předtím, než vstoupíme do manželství, není žádnou zárukou, že to budeme dělat i po svatbě."



Pátý jazyk lásky: Fyzický kontakt (obsahující dotýkání, objímání či jinou fyzickou přítomnost, sexuální potřeby nejsou ve velké míře příběhů primárním jazykem lásky)


"Fyzický kontakt může vztah rozbít nebo mu dát vzniknout. Může být vyjádřením nenávisti nebo lásky."

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Mail list



Archiv

Kalendář
<< září >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


Statistiky

Online: 1
Celkem: 157224
Měsíc: 492
Den: 20