Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zasvěcení - Elisabeth Haich

zasveceni.jpg  Z německého originálu Einweihung přeložila Růžena Formánková. Knihu v nové brožované verzi vydává nakladatelství Metafora.

  Elizabeth Haich, narozená 1897 se narodila v Budapešti. Po skončení válek emigrovala do Švýcarska, kde se stala spoluzakladatelkou školy jógy. Životní zkušenosti ji dovedli k napsání několika děl, z nichž Zasvěcení se stalo asi nejvlivnějším.

  Musím přiznat, že jsem tuto knihu četla dvakrát. Poprvé, zhruba před rokem, jsem jí nebyla schopna dočíst. Musela jsem jí odložit na neurčito. Nyní se mi dostala do rukou po druhé, já ji dala další šanci a tentokrát dočetla až do konce. Věřím v to, že kniha k člověku přijde v tu správnou dobu, kdy si ji má přečíst. Ke mně si také cestu našla, i když jí to napoprvé nevyšlo.

 Nejedná se o žádnou „lehčí“ literaturu. Určitě to není dílo, které Vám zaplní čas jednoho odpoledne a které Vám dodá tu správnou míru relaxace. Knihu nemohu přesně zařadit do jednoho žánru. Míchá se tu jak román, tak biografie, historie, psychologie i duchovní literatura.

  Dílo je psáno formou vyprávění, vnitřních monologů a v závěru i dialogů. Jedna část je pro lepší představivost doplněna obrázky. Vše je čtenáři podáváno na necelých 500 stránkách pomocí příběhů dvou žen.

  Přemýšlím, jak bych to pro větší představu shrnula. Hodilo by se slovo mystické, strhující a určitě náročné. 

  Příběh je rozdělen do dvou částí, které spolu souvisí. Vyprávění začíná u mladé dívenky, která žije se svou rodinou na přelomu 19. a 20. století. Už od mala zjišťuje, že vnímá svět jinak než ostatní. Popisuje pocity cizince v zemi, kde si velký pán říká „otec“ a paní „matka“. Připadá si jako duše uvězněná v cizím těle. Snaží se přesto žít normální život a přijímat ho tak, jak jí je dán. Už od dětství je velice nadaná. V nezvykle nízkém věku je schopna číst, psát a učit se ostatním věcem určeným pro starší. Postupně čtenáře seznamuje se svým životem až do dospělosti, kdy si najde manžela a porodí dítě. Své okolí ohromuje svojí přirozenou znalostí jógových prvků, uměním přenosu myšlenek a jiným vizím. Tato část díla je pro čtenáře velice čtivá. Připomíná nám příběhy, které dílům dávají strhující ráz a nedovolují nám přestat číst.

  Od doby, kdy se dívka stává dospělou, vytváří si svoji rodinu a zaměřuje se na tvořivou činnost, je příběhu dodáván trochu jiný pohled. Najednou se začíná otvírat složka přemýšlení a hloubání. Hlavní hrdinka přemítá své zkušenosti, které si zřejmě nepřinesla pouze z tohoto života. Dostává se jí vizím, které ji na sobě nutí pracovat. Stává se žádanou osobou, ke které přicházejí ostatní pro radu. Začíná se zaměřovat do sebe, do svého já,  příběh se lomí a nám je poskytnut pohled do úplně jiného života, který se zároveň mísí s předchozím.

  Ocitáme se v Egyptě, kde nám je přibližováno učení velekněze Ptahhotepa. Objevuje se zde opět žena, hlavní hrdinka a kněžka zároveň, která touží po zasvěcení. Procházíme s ní všechny stádia příprav. Najednou se čtenáři dostává velká míra informací, která mu dovoluje číst a studovat zároveň. V tuto chvíli je obsah knihy věnován spíše odborné části, kdy je těžké se soustředit a vše vstřebávat. Musím přiznat, že i já jsem měla problémy s touto částí a četla jsem ji déle. Určitě si zde najdou zálibu čtenáři, kteří rádi vyhledávají informace o egyptských pyramidách a náboženství. Je nám dovoleno nahlédnout do celého procesu zasvěcení. Příběh se opět stává čtivým, i když je maličko náročnější svým podáním.

  Nyní se dostáváme pomocí vize zpět k prvnímu příběhu a čtenáři je možno nahlédnout do celé souvislosti, propojenosti a karmických vztahů. Vše souvisí se vším a každý život má nějaký význam. Najednou se nám proplétá vícero životů. Sama jsem se občas musela na chvíli vrátit, abych si uvědomila, kde vlastně jsem. Závěr je pro čtenáře tak trochu otevřený, i když pro hlavní hrdiny naprosto jednoznačný.

  Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou a měla jsem možnost si ji celou přečíst. Musím říct, že je to dílo, které není tak jednoduché k pochopení. Na druhou stranu zde můžete nalézt spoustu informací ohledně astrologie, karmy, převtělování, pyramidách a symbolickém zasvěcení.

Jak je uvedeno v anotaci: „Je to nejobsáhlejší neinkarnační zpráva, jaká byla sepsána, nejsrozumitelnější svědectví o dávné moudrosti skutečného zasvěcení, jež odedávna dráždí lidskou fantazii.“

  Z vlastního pohledu bych tuto knihu zařadila na seznam knih, které byste si měli přečíst. Nemusí to být hned, ale někdy určitě!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Mail listArchiv

Kalendář
<< srpen >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Statistiky

Online: 2
Celkem: 196108
Měsíc: 1295
Den: 49